کاربر عزیز خوش آمدید!
|

کود دامی و کاربرد آن در گلخانه

کود دامی نوعی از کود است که از فضولات حیوانات اهلی مختلف،از اسب گرفته تا مرغ و کبوتر بدست می آید.کود دامی در زراعت جهت اصلاح بافت و ساختار خاک و همچنین تغذیه گیاهان به کار می رود.این نوع کود دارای مقادیر مختلفی از ازت می باشد که بسته به نوع منشاء آن فرق میکند،به طور کلی هرچه جثه حیوانی که کود از آن به دست میاید کوچکتر باشد،کود دامی قوی تر است،مثلا کود گوسفندی از کود گاوی قوی تر بوده و کود مرغی از گوسفندی. 
از میان کودهای دامی هر کدام کاربرد خاص خود را دارد،اما از همه پرکاربردتر در زراعت گلخانه ای،کود گاوی و گوسفندی می باشد که بیشتر در کشت خاکی جهت آماده نمودن زمین به همراه خاکبرگ و ماسه به کار می رود.کود مورد استفاده میبایست کاملا پوسیده بوده و عاری از آفات و بذور علف های هرز باشد.البته معمولا به علت تغذیه دامها از علف های هرز،طبیعتا بذور این گیاهان در فضولات حیوانات دیده می شود.اما در صورت پوسیده بودن کودها و سرند نمودن مناسب کود این مشکل برطرف می شود. 
کود پوسیده دارای نشانه های مختلفی است،کود پوسیده بوی تند فضولات حیوانی را نمی دهد،نرم است و اگر دست را داخل آن فرو کنیم گرمای خاصی احساس می شود.رنگ کود پوسیده نیز روشن است و اصولا هرچه کود پوسیده تر باشد رنگش روشن تر می گردد. 
معمولا در گلخانه خاکی از کود دامی استفاده می گردد که مقدار آن از 3 تا 5 کیلوگرم بر متر مربع متغیر است. 
در استفاده از کود دامی باید دقت نمود که اولا کود را سرند نموده،ثانیا کود پوسیده استفاده نمود. زیرا کود نپوسیده نه تنها باعث تقویت خاک نمی شود، بلکه موجب کاهش نیتروژن خاک نیز می گردد،زیرا برای پوسیده شدن در خاک، بخشی از ازت خاک را نیز جذب مینماید و به این ترتیب خاک فقیرتر می گردد. 

دیدگاه ها

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
تماس با ما
سفارش کار
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic